[noventa y nueve /…

[noventa y nueve / cien]

Dzisiaj opowiem wam historię o dziejach klubów piłkarskich z mojego ulubionego miasta w Polsce, kojarzonego dużo bardziej z piernikami, rycerzami i Kopernikiem, niż z futbolem. W historii Torunia bardziej lub mniej prężnie działały cztery kluby piłkarskie: TKS, Gryf, Pomorzanin i Elana, z czego tylko jednemu udało się przekroczyć bramy raju i dostąpić zaszczytu występów w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Tym klubem był wyodrębniony z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w 1922 roku Toruński Klub Sportowy, posługujący się akronimem TKS. W I lidze występowali w latach 1927 i 1928. Czymś zasłynęli? A jak! Zebraniem największego wpierdolu w historii rozgrywek. Torunianie wyszli na mecz z Wisłą w Krakowie w dziesięcioosobowym składzie i przyjęli 15 bramek nie strzelając żadnej, co po dziś dzień jest rekordem ligi, który raczej nie zostanie pobity. Okoliczności budowy drużyny na ten mecz były równie niecodzienne jak jego wynik, gdyż sześciu zawodników TKS-u zostało aresztowanych przez żandarmerię wojskową w celu nakłonienia ich do gry w meczu drużyn wojskowych. Po spadku z ligi w 1928 klub popadł w kłopoty finansowe i finalnie został rozwiązany w 1930.

Lecimy dalej, WKS Gryf Toruń założony w 1921 roku był prawdziwą ofiarą ówczesnego systemu rozgrywek – w latach 1931-1939 aż sześć razy (!) wygrywali swoją ligę okręgową i uczestniczyli w barażach o dołączenie do najwyższej klasy rozgrywkowej. Eliminacje odbywały się na trzech poziomach, najpierw 3-zespołowe grupy, z których najlepsza drużyna awansowała dalej do półfinałów baraży rozgrywanych systemem dwumeczów, a dalej finał na tej samej zasadzie. Najbliżej awansu drużyna Gryfa była w 1937 roku, kiedy do wyjścia z grupy z HCP Poznań i Polonią Warszawa zabrakło torunianom 1 punktu. Po wojnie klub nie został reaktywowany.

Pomorzanin Toruń to zespół, który przede wszystkim może się pochwalić sukcesami w hokeju na trawie – 2x Mistrzostwo Polski i 4x Wicemistrzostwo Polski. W cieniu laskarzy funkcjonuje sekcja piłkarska, która w latach 50-tych spędziła łącznie 7 sezonów na drugim poziomie rozgrywkowym, niestety będąc tam jedynie średniakiem. Obecnie liderują w IV lidze kujawsko-pomorskiej mając za plecami takie zespoły jak Zawisza Bydgoszcz czy Włocłavia Włocławek.

Last, but not least – obecnie najbardziej kojarzony z Toruniem klub piłkarski czyli założona w 1968 roku Elana. Najlepszy okres w historii klubu to końcówka lat 90-tych, występowali przez kilka lat w II lidze, a w 1997 roku zajęła 3 miejsce ze stratą 4 punktów do miejsc premiowanych awansem zajętych przez Pogoń Szczecin i Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski. Obecnie Elana również występuje w II lidze, ale tym razem oznacza to trzeci poziom rozgrywek. Niedawno prezesem klubu został były reprezentant Polski Jacek Bednarz, który wcześniej pełnił podobną funkcję w krakowskiej Wiśle pod koniec ery panowania Cupiała. Właściciele Elany głośno mówią o planach zbudowania zespołu, który finalnie ma po niemal stuletniej przerwie reprezentować gród Kopernika w rozgrywkach o Mistrzostwo Polski. Póki co sprowadzili trzech wątpliwej jakości Słowaków z drugiej ligi, ale od czegoś trzeba zacząć.

Piłka nożna, mimo że w Toruniu jest sportem numer cztery – za żużlem, koszykówką i hokejem – istnieje i ma swój ślad w historii dyscypliny w Polsce (dzięki TKS!).
Nie ma nic złego w pasjonowaniu się lokalną piłką. ʕ•ᴥ•ʔ

#ekstraklasajestokay #ekstraklasa #torun #pilkanozna